Antykoncepcja hormonalna a nowotwory

Istnieje wiele opinii na temat zależności między antykoncepcją hormonalną a nowotworami. Przeprowadzono wiele badań odnośnie raka piersi, jednak nie wykazały one jednoznacznego wpływu metod hormonalnych na wystąpienie choroby. Jedne z badań mówiły o nieznacznie podwyższonym ryzyku inne o minimalnym zniesieniu ryzyka. W znikomej ilości odnotowano jedynie wzrost zachorowań u kobiet przyjmujących tabletki dwuskładnikowe przez okres minimum 8 lat do zajścia w pierwszą ciążę. Prawdopodobnie antykoncepcja nie przyczynia się do powstania nowotworu, jednak powoduje rozwój choroby, gdy ta już wystąpiła. Antykoncepcji hormonalnej nie można zatem stosować w trakcie leczenia raka piersi oraz po zakończeniu kuracji.

Nie do końca wiadomo również czy antykoncepcja hormonalna ma wpływ na pojawienie się raka szyjki macicy. Badania nie udowodniły jednoznacznie, czy środki antykoncepcyjne przyczyniają się do podwyższenia ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Kobiety zabezpieczające się przed zajściem w ciąże częściej zmieniają jednak partnerów seksualnych, co ma już istotny wpływ na wystąpienie choroby. Drogą płciową przenoszone są infekcje bakteryjne grzybicze i wirusowe. Szczególne znaczenie dla pojawienia się raka szyjki macicy ma natomiast wirus brodawczaka HPV.

Złożone środki antykoncepcyjne przyczyniają się jednak do zmniejszenia ilości zachorowań na raka jajnika oraz raka trzonu macicy. Według lekarzy nowotwór jajnika ma związek z ilością cykli owulacyjnych. Antykoncepcja hormonalna działa więc profilaktycznie, ponieważ hamuje owulację.