Badania przed rozpoczęciem antykoncepcją

Antykoncepcja hormonalna należy do najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Stosująca ją kobieta zażywa pigułki hormonalne, które zawierają syntetyczne hormony płciowe- estrogeny (hamujące owulację) i progestageny (zagęszczają śluz szyjki macicy w ten sposób, że nie przepuszcza on plemników). Pamiętajmy, że ta metoda antykoncepcji, chociaż bywa bardzo skuteczna, często wiąże się z niepożądanymi działaniami ubocznymi. Dlatego też zanim się na nią zdecydujemy, konieczne będą badania. Podpowiadamy jakie.

Badania ginekologiczne

Przede wszystkim, na początek należy wykluczyć ciążę - jeśli będąc już w ciąży będziemy zażywać pigułki hormonalne, doprowadzimy do poronienia lub ciężkiego uszkodzenia płodu. Wykluczyć należy również ewentualne choroby narządów rodnych (przede wszystkim choroby nowotworowe). Konieczna będzie cytologia, USG narządów rodnych oraz zbadanie piersi.

Badania krwi

W celu wykrycia chorób, mogących stanowić ewentualne przeciwwskazanie dla antykoncepcji hormonalnej konieczna jest przede wszystkim morfologia, czyli ogólne i podstawowe badanie krwi. Powinna być ona również systematycznie wykonywana później, w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Warto wykonać również rozmaz krwi obwodowej, pomiar glukozy we krwi, a także badanie oceniające krzepliwość krwi. Ważne będzie również zbadanie poziomu naturalnych hormonów w ciele kobiety.

Badania genetyczne

Zanim zdecydujemy się na przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej warto pomyśleć nad przeprowadzeniem badań genetycznych (https://zdrowegeny.pl/badania-genetyczne/zdrowa-antykoncepcja). Dlaczego jest to takie istotne? BRAC 1 i BRAC 2 to geny, które podczas mutacji znacznie podnoszą ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników. Oba geny są często dziedziczone, więc jeżeli mamy w rodzinie osobę chorą na nowotwór, to oznacza to, że znajdujemy się w grupie o podwyższonym ryzyku. Aż 30% zachorowań na raka jajnika i piersi to skutek genetycznego dziedziczenia. Jeżeli badania wykażą, że kobieta jest nosicielką genu BRAC 1, to wówczas powinna ona zrezygnować z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Koszt wykonania prywatnych badań jest stosunkowo niewielki – wynosi od 200 do 350 zł. Należy przy tym pamiętać, że nowotwór to nie wyrok, a szybkie rozpoznanie choroby daje spore szanse na wyleczenie.

Antykoncepcja hormonalna a nadciśnienie i nadwaga

Antykoncepcja hormonalna nie jest zalecana w przypadku kobiet o znacznej nadwadze. W przypadku takich kobiet jest ona często nieskuteczna - hormony zamiast znajdować się w krwi kobiety, w takim przypadku są często magazynowane w tkance tłuszczowej. Antykoncepcja hormonalna zwiększa również ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, dlatego też jeśli już na nie cierpimy, nie będzie to wskazana metoda dla nas.

Dodatkowe info o badaniach przed ciążą - https://parenting.pl/portal/badania-jakie-nalezy-wykonac-przed-zajsciem-w-ciaze