Bezpieczna antykoncepcja

Bezpieczna antykoncepcja - co warto wiedzieć?

Antykoncepcja dzięki osiągnięciom dzisiejszej medycyny stoi na wysokim poziomie, dzięki temu jej skuteczność jest prawie stuprocentowa. Należy jednak dokładnie przestrzegać instrukcji, by jej działanie nie wpłynęło negatywnie na nasz organizm. Co czwarta kobieta w Polsce sięga po różne metody hormonalne, najczęściej są to tabletki. Na pewno jest to więcej niż kilka lat temu, ale dalej mniej niż na przykład na zachodzie Europy czy w USA. Czasami wynika to z faktu, że kobieta mieszkająca w małym mieście wstydzi się kupować środki antykoncepcyjne. Innym powodem jest to, że niektóre kobiety uważają, że pigułki antykoncepcyjne to chemia i mogą zakłócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zdania lekarzy są podzielone. Zatem czy istnieje bezpieczna antykoncepcja?

Dobrze dobrana antykoncepcja może pomagać, a nie szkodzić.

Antykoncepcja hormonalna to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które w najbliższym czasie nie planują ciąży. Taka metoda daje największy komfort. Zaletą takiej metody jest także regulacja cyklu, zmniejszenie napięcia, zniesienie lub ograniczenie dolegliwości bólowych, a także skąpsze krwawienia. Niektóre preparaty mają także działanie androgenne, co przyczynia się do zmniejszenia owłosienia czy poprawienie stanu cery. Antykoncepcja jest zupełnie bezpieczna pod warunkiem, że została dobrze dobrana. Tabletki, krążki, plastry, czy spirale różnią się między sobą nie tylko formą aplikacji, ale również dawką hormonów. Dlatego zanim lekarz dobierze odpowiednią antykoncepcję, powinien przeprowadzić z pacjentką dokładny wywiad na temat jej aktualnego stanu zdrowia. Lekarz powinien zwrócić uwagę na przebyte ostatnio przez pacjentkę choroby, czy nie pali papierosów, czy ma nadwagę, przetłuszczającą się skórę, czy nadmierne owłosienie. Oprócz tego powinien przeprowadzić badanie ginekologiczne, pobrać cytologię, czy zmierzyć ciśnienie. Warto także wziąć pod uwagę styl życia kobiety oraz jej plany - na jak długa ma zamiar "wyłączyć" płodność. W trakcie stosowania antykoncepcji należy także regularnie wykonywać zalecone badania okresowe. Gdy antykoncepcja jest dobrze dobrana nie powinna powodować efektów ubocznych, na przykład w postaci bólu głowy czy nudności. Kiedy jednak działania uboczne się pojawią, należy zgłosić je lekarzowi i zmienić sposób antykoncepcji. Nieprawdą jest to, że po antykoncepcji się tyje, rosną wąsy, czy trudniej po jej zaprzestaniu zajść w ciąże. Są to mity, gdyż po odstawieniu tabletek płodność wzrasta, a jajniki zaczynają pracować ze zdwojoną siłą, co sprawia, że łatwiej zajść w ciąże.

Jak działają pigułki?

Pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne formy progesteronu i estrogenów, które wpływają na przysadkę, by ta hamowała owulację. Przyczyniają się także do zagęszczenia śluzu szyjkowego, co blokuje wpłynięcie plemników, sprawiają także, że błona śluzowa jest niepodatna na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Środki, które zawierają sam prostagen działają w podobny sposób, lecz nie blokują owulacji.

Antykoncepcja dieta

Przez wiele lat panowała opinia, że pigułki przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Jednak nowoczesne preparaty zawierają dużo mniejsze dawki hormonów niż kiedyś. Często nadmierny wzrost masy ciała wiąże się z brakiem aktywności fizycznej, spożywaniem zbyt dużej ilości kalorii, czy z niezdiagnozowanych chorób, na przykład niedoczynności tarczycy. Dieta przy antykoncepcji powinna być bogata w witaminę B6, witaminę B12, kwas foliowy, selen, magnez, witaminę C i E, czy kwasy omega 3.

Podsumowanie

Skuteczna antykoncepcja to podstawa, jeżeli kobieta nie planuje w najbliższym czasie potomstwa. Jednak każda metoda powinna być indywidualnie dobrana do pacjentki. Właściwie dobrana antykoncepcja może nawet przyczynić się do zmniejszenia różnych dolegliwości, czy skąpszego krwawienia. Nie powinna natomiast wpłynąć negatywnie na zdrowie i samopoczucie pacjentki.