Antykoncepcja i papierosy

Palenie papierosów to jeden z najpopularniejszych nałogów, z jakimi mierzą się współcześni ludzie. Jest również jednym z najbardziej niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia oraz życia. Może ono spowodować degradację tkanek śródbłonka naczyniowego, a w efekcie wystąpienie powikłań zatorowo-zakrzepowych. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych również zwiększa ryzyko wystąpienia takich powikłań.

 

Palenie a antykoncepcja — co mówią lekarze?

Lekarze zgodnie twierdzą, że palenie przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do licznych powikłań i zdecydowanie doradzają jego ograniczenie, a najlepiej całkowite z niego zrezygnowanie. Tyczy się to zwłaszcza kobiet po 35 roku życia, kiedy to ryzyko chorób naczyniowo-sercowego jest tak duże, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przy paleniu jest absolutnie zabronione.

Palenie papierosów powoduje wytwarzanie w organizmie substancji, która podnosi krzepliwość krwi. W połączeniu z tabletkami antykoncepcyjnymi, które mają podobne działanie, zmiany powstałe w komórkach mogą prowadzić do choroby wieńcowej, udaru mózgu lub zawału serca.

 

Antykoncepcja hormonalna a palenie — kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Dobierając antykoncepcję wraz ze swoim lekarzem ginekologiem, warto przedyskutować wszystkie opcje i wybrać tę, która będzie niosła ze sobą najmniejsze zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentki. Lekarz rutynowo zadaje pytanie o palenie papierosów. Jednak jeśli ono nie padnie z jego ust, należy podzielić się z nim tą informacją, gdyż może ona okazać się kluczowa przy dobieraniu odpowiedniej metody antykoncepcji.

Dla kobiet, które palą papierosy, stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest niewskazane. Z każdym rokiem rośnie ryzyko wystąpienia zakrzepicy, które osiąga punkt krytyczny dla pań po 35 roku życia. Lekarz przed wypisaniem tabletek przestrzeże pacjentkę o zagrożeniach, jakie może nieść ich przyjmowanie przy paleniu papierosów. Może również zalecić rzucenie palenia lub zaproponować inną metodę antykoncepcji.

 

Palenie czy tabletki?

Kobiety palące papierosy będą musiały dość jednoznacznie odpowiedzieć zarówno lekarzowi, jak i przede wszystkim sobie na powyższe pytanie. Palenie papierosów wyklucza możliwość przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie zaleca się ukrywania faktu nałogu przed lekarzem, gdyż konsekwencje takiego postępowania mogą być dla zainteresowanej bardzo poważne.

Warto również pamiętać o tym, że produkty, które mają ułatwić rzucanie palenia, działają w połączeniu z tabletkami w taki sam sposób, jak prawdziwe papierosy.