Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Antykoncepcja dla mężczyzn

Jak się okazuje, już wkrótce kobiety będą mogły być odciążone od przyjmowania antykoncepcji i np. od codziennego pamiętania o zażyciu pigułki. Na horyzoncie pojawia się bowiem antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn. Uznawane za niewygodnie

i nie do końca pewne prezerwatywy oraz praktycznie nieodwracalny zabieg wazektomii będą mogły być zastąpione przez inne środki.

Obecnie antykoncepcja hormonalna dla panów polega na przyjmowaniu co miesiąc zastrzyku z odmianą testosteronu lub zażywaniu tabletek. Działanie metody polega na usunięciu plemników z nasienia lub znacznego zmniejszenia ich ilości. Minusami tej metody są jednak skutki uboczne takie jak zmiany w krwi obwodowej oraz powiększanie się gruczołu krokowego. Badania antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn wykazują, że skuteczność metody wynosi od 97 do 100%, a powrót do płodności następuje średnio w 3-4 miesiące po zakończeniu kuracji.

Dodatkowo antykoncepcja nie wpływa na liczbę odbywanych stosunków, czy na spadek libido. Możemy zatem spodziewać się, że już w najbliższym czasie obok antykoncepcji dla kobiet na półkach w aptekach pojawią się hormonalne tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn.