Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny to innowacyjna metoda, która polega na wszczepieniu pod skórę przedramienia pręcików, uwalniających przez cały czas progestageny. Implant zakłada się na 5 lat, po czym można wszczepić kolejny. Istnieje również możliwość wcześniejszego usunięcia implantu, jeżeli pojawią się działania niepożądane.

Skuteczność implantu wynosi ponad 99%, co nie jest jego jedyną zaletą. Metoda jest wygodna w użyciu, gdyż nie wymaga dyscypliny i pamiętania o zażywaniu kolejnych dawek. Ponadto zapewnia on stały poziom progestagenu w organizmie, co w znacznej mierze obniża ryzyko wystąpienie skutków ubocznych.

Implanty poleca się kobietom, które nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych z takich powodów jak: nadciśnienie, cukrzyca, podwyższone ryzyko zachorowania na raka lub choroby zakrzepowo-zatorowej. Ten środek antykoncepcyjny mogą stosować także kobiety karmiące, powyżej 35 roku życia, z nadwagą, czy palące papierosy. Wadą implantów jest możliwość występowania nieregularnych krwawień lub całkowity ich zanik.