Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjneDla kobiet zabieganych i wygodnych godną polecania metodą zapobiegania ciąży są plastry antykoncepcyjne. Plaster przykleja się w okolicach ramienia bądź tułowia na jeden tydzień, po czym wymienia się go na kolejny.

Po zastosowaniu trzech plastrów należy zrobić tygodniową przerwę. Działanie tego środka polega na uwalnianiu do organizmu hormonów i w przeciwieństwie do metod doustnych, minimalizuje się wpływ na wątrobę. Plastry pozwalają na przyjmowanie mniejszych dawek hormonów oraz gwarantują ich stabilne stężenie we krwi. W każdej chwili można również zaprzestać kuracji – wystarczy odkleić plaster. Nie ma także obaw o samoistne odlepienie się plastra. Bez przeszkód można w nim zażywać kąpieli, czy stosować nawilżające balsamy.

Ten sposób antykoncepcji jest tak samo skuteczny co tabletki, a jego delikatne oklejenie się lub powstanie pęcherzyka pod powierzchnią plastra nie obniżają skuteczności działania. Minusem tej metody jest jednak widoczność plastra oraz możliwość podrażnienia skóry.