Zastrzyki hormonalne

Zastrzyki hormonalneZastrzyki hormonalne to wygodny i skuteczny sposób zapobiegania ciąży. Nie wymagają dużej dyscypliny, gdyż bierze się je co trzy miesiące, a ich skuteczność wynosi ponad 99%. Działanie tej metody opiera się na dostarczeniu do organizmu syntetycznego hormonu progestin, który jest odpowiednikiem progesteronu. Substancja hamuje owulację, zagęszcza śluz wokół jajeczka oraz zmienia wyściółkę macicy, aby ewentualne zapłodnione jajeczko nie mogło się zagnieździć.

Zastrzyki wykonuje się najczęściej w pośladek, ramię bądź biodro. Pierwszą iniekcję stosuje się od 1. do 5. dnia cyklu, przy czym jedynie przy podaniu środka podczas pierwszego dnia cyklu antykoncepcja od razu jest skuteczna. W trakcie terapii występuje comiesięczne i zwykle niewielkie krwawienie. Co istotne, jest to metoda odwracalna i już w kilka miesięcy po ostatnim zastrzyku można bez problemu zajść w ciążę.

Do niepożądanych skutków mogących wystąpić w trakcie brania zastrzyków należą natomiast: bóle i zawroty głowy, tycie, wypadanie włosów, wzdęcia, mdłości, bolesność piersi oraz nieregularne krwawienia. Metoda może mieć również negatywny wpływ na gęstość kości.